Myśli Przewodnie

Czym są Myśli Przewodnie, opisałem w obszernym wstępie do rozpoczynającej cykl książeczki o Afryce:


Książki wydrukowane zostały na eleganckim papierze i oprawione w twardą okładkę.
Książki są także okazją do podsumowania piętnastu lat moich wypraw.
Poniżej zamieściłem okładki i wprowadzenia do książeczek.
Niech lektura Myśli Przewodnich będzie natchnieniem do jeszcze lepszego życia i jeszcze ciekawszej pracy.

Tomasz Major, Koh Phi Phi, grudzień 2014

Każda moja podróż na kontynent afrykański była inna. W pamięci pozostała wspaniała przyroda, spektakularne spotkania ze zwierzakami, mozolny tygodniowy trekking po pas w bagnie w Górach Księżycowych, biwaki na Saharze i mrożące krew w żyłach opowieści o dramacie, jaki rozegrał się w Rwandzie kilka dekad temu. Najbardziej wzruszające były spotkania z gorylami górskimi na pograniczu Konga, Ugandy i Rwandy.
Najbardziej niezwykła była całodzienna przechadzka za pewnym szympansem po dżungli w Ugandzie.
Najwięcej strachu najadłem się, gdy jadąc samotnie moim wehikułem po Saharze utknąłem w piachu na dwa dni.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

148 stron

Formularz zamówienia

 

Gdy kilka lat temu robiłem podsumowanie dziesięciu lat mojej pracy zawodowej i mojego życia w tym czasie, uderzyło mnie spostrzeżenie, że jedynymi wspomnieniami, które trwale zostały mi w pamięci, są wspomnienia z podróży. Ani jeden z wielu spektakularnych sukcesów zawodowych, ani jedna prestiżowa sprawa, którą się zajmowałem, nie pozostawiły tak wyraźnego śladu, jak wiele podróży i przygód z nimi związanych.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

88 stron

Formularz zamówienia

 

Islam ma różne oblicza. Na zawsze pozostaną mi w pamięci rozradowane Muzułmanki na plaży na malezyjskim Borneo, wieczorna przechadzka po całym dniu narad między Meczetem Sułtana Ahmeda a Ayasofya w Konstantynopolu, kobiety w Katarze przyodziane w czarny hidżab; Meczet Umajjadów w Damaszku, szyici w libańskim Baalbek, fajka wodna w Bejrucie i w Aleppo oraz libańska kuchnia.

Do dziś mam przed oczami dwa obrazy z Jerozolimy: ściana płaczu o 3 nad ranem. – Modlący się Żydzi. Przybyłem tam prosto z lotniska. Pół godziny później znalazłem się 100m od ściany płaczu wychodząc tunelem przed meczet Al-Aqsa. – Muzułmanie idący do meczetu w Ramadan. Dwa światy. Dwa ekstremizmy. Drugi obraz to Żydzi spieszący w święto Jom Kippur pod ścianę płaczu w akompaniamencie imamów nawołujących Muzułmanów do modlitwy w Ramadan. Nerwowość. Wojna wisi w powietrzu.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

192 strony

Formularz zamówienia

 

Azja to kontynent sprzeczności: z jednej strony mamy wspaniałą dziką i egzotyczną przyrodę, a z drugiej uderza agresywna ekonomia dewastująca środowisko naturalne; z jednej strony młodzież azjatycka oblega najdroższe butiki światowych projektantów w Galeries Lafayette w Paryżu i w wielkich centrach handlowych Singapuru i Sajgonu, a z drugiej uderza przybysza skrajna bieda w slumsach na przedmieściach New Delhi. To kontynent pełen magii i spokoju, z drugiej jednak strony to obszar, na którym mieszka większość ludzi żyjących na tej planecie. To pędząca do przodu Azja Południowo-Wschodnia i Indie, ale też pogrążony w chaosie Lewant.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

232 strony

Formularz zamówienia

 

W książeczce zebrałem Myśli Przewodnie dotyczące wszystkiego tego, co jest tak na prawdę ważne w życiu.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

240 stron

Formularz zamówienia

 

Podczas piętnastu lat mojej pracy zawodowej rynek pracy uległ ogromnej przemianie. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego w dziejach historii ścierania się dwóch tendencji: forsowanej w niektórych krajach Europy kontynentalnej i w Skandynawii tendencji do pogłębienia wagi prawa pracy, znaczenia związków zawodowych i uprawnień pracowniczych oraz zyskującej w skali globalnej coraz większą popularność tendencji odchodzenia od klasycznych stosunków pracy i tym samym prekaryzacji pracy.
Zebrane Myśli Przewodnie pokazują nam kierunki zmian rynku pracy i pracy w życiu każdego z nas. XXI wiek przynosi nam nową jakość pracy i nowy kształt stosunków pracy. Nie pozostanie to bez wpływu na życie nasze i naszych bliskich.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

188 stron

Formularz zamówienia

 

Europą Zachodnią rządzą starzy ludzie. To wybitne jednostki. Osiągnęli szczyty dzięki wieloletniej wytężonej pracy. Dzięki swojej inteligencji są najbogatszymi ludźmi na kontynencie. Oni nie myślą o emeryturach. Już od dawna nie muszą pracować, a mimo to cały czas prowadzą swoje firmy, bawiąc się przy tym szampańsko. Premierzy europejskich rządów odbierają od nich telefony, niemiecka ambasador przy Watykanie przyjmuje nas z honorami. Ci sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatkowie jeszcze przez dekady nie oddadzą pałeczki na prowadzeniu. Skutecznie blokują możliwość awansu swoim wieloletnim lokajom-asystentom - czterdziesto- i pięćdziesięciolatkom. Ci z kolei hamują w rozwoju trzydziestolatków, którzy jeszcze przez dekady będą pracować na „umowach śmieciowych”. Na końcu łańcuszka są dwudziestolatkowie skazani na wieczne stażowanie. W zamian za referencje. Europa ostro wyhamowuje. Ktoś mądry powiedział: jadąc do Azji wracamy przygnębieni. „Co z nami będzie?” – zastanawiamy się. – „W konkurowaniu z dynamiczną, optymistycznie nastawioną i pracowitą Azją nie mamy szans”. Gdy wracamy z Europy Zachodniej jesteśmy za to mocno dowartościowani. „Oni leżą na ziemi, potrzebują nas jak powietrza.” – Oto świat, w którym żyjemy na początku XXI wieku. Problemy związane ze starzeniem się społeczeństw Europy zdominują funkcjonowanie nasze i naszych dzieci w następnych kilku dekadach.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

96 stron

Formularz zamówienia

 

Wokół nas szerzy się niesprawiedliwość. Zglobalizowana gospodarka powiększa nierówności. Obok siebie funkcjonują enklawy ekstremalnej biedy i nieograniczonego bogactwa. Postanowiłem zebrać Myśli Przewodnie poświęcone tej problematyce. Czerpałem je nie tylko z ważnych dzieł współczesnych anty- i alterglobalistów, ale też z analiz wiodących światowych badaczy społecznych uwarunkowań zdrowia i innych naukowców zajmujących się problematyką społeczną.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

400 stron

Formularz zamówienia

 

Nowoczesne media wykorzystałem do tego, by pracować dużo mniej, ale za to o wiele wydajniej i o wiele lepiej. Jednocześnie jestem przekonany, że nowoczesne media są ogromnym złodziejem czasu. Dehumanizują one życie społeczne oraz powodują … samotność i wyobcowanie, a w wielu przypadkach zdziczenie. Zebrane przeze mnie Myśli Przewodnie potwierdzają moje spostrzeżenia.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

264 strony

Formularz zamówienia

 

Podróże do różnych zakątków świata powodują, że inaczej patrzymy na Europę. Trzecią lub w najgorszym czwartą część każdego roku spędzam z rodziną na innych ontynentach. Z każdej wyprawy uwielbiamy jednak wracać do Europy. Europa jest na tle większości krajów świata bezpieczną przystanią. Zasady i prawa, na których opiera się Europa, są bardzo skomplikowane, ale znając je, można nieźle funkcjonować i dobrze żyć. Infrastruktura, z której każdy korzysta, jest na przyzwoitym poziomie, dzięki czemu jakość życia jest wysoka. W wielu miejscach Europy środowisko naturalne jest bardzo dobrze chronione. Być może za kilkadziesiąt lat największe obszary dzikiej, niezanieczyszczonej i realnie chronionej przyrody, będą właśnie w Europie. Z tych względów powoli zmieniam pogląd dotyczący starego kontynentu. Jeszcze kilka lat temu byłem wielkim krytykiem zdemoralizowanej, pozbawionej zasad, starzejącej się - wręcz wymierającej Europy. Powoli staję się jej ostrożnym orędownikiem.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

124 strony

Formularz zamówienia

 

Żyjemy w świecie pędzącym do przodu z ciągle wzrastającą prędkością. W błyskawicznym tempie zmienia się nasze otoczenie. Naukę rozpoczynałem w państwie totalitarnym. Na studiach w Niemczech i we Francji byłem stypendystą z biednego kraju. Od 1999 roku restrukturyzowałem na zlecenie zagranicznych inwestorów sprywatyzowane polskie państwowe molochy. W 2004 roku wprowadzałem polskie firmy na wspólny rynek Unii Europejskiej. W ostatnich latach zajmuję się transferem do Europy pracowników z Indii, Nepalu i innych krajów azjatyckich. Jeszcze miesiąc temu siedziałem na naradzie w Stambule i debatowałem na temat zatrudnienia w polskiej spółce kierowców tureckich, którzy mieliby prowadzić holenderskie ciężarówki na trasie z Grecji do Iranu. Moja praca polega głównie na obronie przedsiębiorców przed urzędnikami i przed opresyjnym aparatem państwowym. Polskim i obcym. Firmy, którym pomagam funkcjonują w określonym środowisku społecznym oraz w nowym układzie politycznym w Europie. Postanowiłem zebrać Myśli Przewodnie dotyczące człowieka, społeczeństwa i państwa.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

456 stron

Formularz zamówienia

 

„Wiedza”, „rewolucyjne bogactwo”, „gospodarka sieciowa, ponowożytna i nadsymboliczna”, „trzecia fala”, „informacja”, „szybkość”, „technologia”, „indywidualizacja”, „tymczasowość”, „dostęp”, „elast-firma” i „firmy postbiurokratyczne”, „kwalifikacje helikopterowe”, „innowacja”, „interaktywność”, „mobilność”, „zamienność”, „kompatybilność”, „wszechobecność”, „globalizacja” i „hiperpowiązania”. - Oto pojęcia, do których każdy, kto prowadzi jakikolwiek biznes, musi się trwale przyzwyczaić. Inaczej zostanie zmieciony z powierzchni ziemi przez nową erę gospodarki XXI wieku.

Postanowiłem zebrać Myśli Przewodnie dotyczące nowych relacji biznesowych, nowego świata ekonomii, w który wkraczamy. Z każdą z tych myśli w sposób głęboki się identyfikuję. Każdą z tych myśli traktuję jako ważny drogowskaz dla mnie, moich bliskich i przyjaciół, którzy prowadzą jakiś biznes. Wiele z nich, zanim się na nie natknąłem, w sposób nieświadomy wdrażałem w mojej pracy. To jeden z trzech najważniejszych zbiorów Myśli Przewodnich.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

292 strony

Formularz zamówienia

 

W dwóch tomach zebrałem Myśli Przewodnie dotyczące tego, jak będzie wyglądał świat w XXI wieku. Wiele hipotez stawianych kilka dekad temu staje się na naszych oczach rzeczywistością. Gdy myślimy o wizjach odległych, bardzo odważnych, ponieważ wybiegających poza pierwszą połowę tego stulecia, ciarki przebiegają nam po plecach. Jest ogromna szansa, że jeszcze za naszego życia będziemy mogli się przekonać, czy się sprawdzą. Myśli Przewodnie dotyczące świata w XXI wieku mają nam pomóc poukładać Dobre Życie nasze i naszych bliskich w kolejnych dekadach.

Pierwszy tom obejmuje życie człowieka w pędzącym świecie ery ponowożytnej, świecie przypominającym sieć. Jesteśmy aktualnie świadkami powstawania nowego archetypu człowieka żyjącego w nowej cywilizacji rozmnożenia, w nowym świecie, w którym następują radykalne zmiany w odniesieniu do czasu, przestrzeni i wiedzy.

Myśli Przewodnie czerpałem między innymi z wiodących współczesnych amerykańskich naukowców. Są oni aktywnymi doradcami największych korporacji światowych. Szefowie rządów największych i najbogatszych państw uważnie wsłuchują się w ich głos i przekuwają ich wizje w otaczającą nas rzeczywistość.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

160 stron

Formularz zamówienia

 

W dwóch tomach zebrałem Myśli Przewodnie dotyczące tego, jak będzie wyglądał świat w XXI wieku. Wiele hipotez stawianych kilka dekad temu staje się na naszych oczach rzeczywistością. Gdy myślimy o wizjach odległych, bardzo odważnych, ponieważ wybiegających poza pierwszą połowę tego stulecia, ciarki przebiegają nam po plecach. Jest ogromna szansa, że jeszcze za naszego życia będziemy mogli się przekonać, czy się sprawdzą. Myśli Przewodnie dotyczące świata w XXI wieku mają nam pomóc poukładać Dobre Życie nasze i naszych bliskich w kolejnych dekadach.

Drugi Tom pokazuje, że globalizacja ma też drugą stronę: nowa epoka, w której żyjemy, jest nowym średniowieczem plemiennych nienawiści, dewastacji globu i dystopii. Świat przypomina Wieżę Babel, dzika przyroda znika na naszych oczach, a działalność człowieka ma katastrofalne skutki dla przyszłego przetrwania wszystkich form życia na Ziemi. Postęp nauki pozwoli jednak z drugiej strony zrewolucjonizować w najbliższych dekadach metody leczenia i umożliwić opracowanie nowych rodzajów terapii chorób nękających ludzkość od wieków, a uznawanych dotąd za nieuleczalne. Odważne wizje sięgające drugiej połowy XXI wieku przenoszą nas w poczłowieczy świat, w którym ludzie sami stworzą reprezentantów następnego etapu ewolucji człowieka.

Myśli Przewodnie czerpałem między innymi z wiodących współczesnych amerykańskich naukowców. Są oni aktywnymi doradcami największych korporacji światowych. Szefowie rządów największych i najbogatszych państw uważnie wsłuchują się w ich głos i przekuwają ich wizje w otaczającą nas rzeczywistość.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

304 strony

Formularz zamówienia

 

„Jak żyć? – Czyli o tym, co jest ważne w życiu” - w taki sposób zatytułowałem roboczo zbiór Myśli Przewodnich. To kluczowe myśli, do których chętnie wracam. Nie można frunąć przez te myśli w pośpiechu. Każdą należy się delektować, długo ją rozważać, polemizować, dyskutować. Większością warto się rozsmakować. Niektórymi należy się bulwersować.

Myśli podzieliłem na dwa tomy, które zatytułowałem: Myśli i Myśli Przewodnie.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

372 strony

Formularz zamówienia

 

„Jak żyć? – Czyli o tym, co jest ważne w życiu” - w taki sposób zatytułowałem roboczo zbiór Myśli Przewodnich. To kluczowe myśli, do których chętnie wracam. Nie można frunąć przez te myśli w pośpiechu. Każdą należy się delektować, długo ją rozważać, polemizować, dyskutować. Większością warto się rozsmakować. Niektórymi należy się bulwersować.

Myśli podzieliłem na dwa tomy, które zatytułowałem: Myśli i Myśli Przewodnie.

Zobacz osobisty wstęp Tomasza Majora:

292 strony

Formularz zamówienia