Amos Oz

 • „Moi rodzice przyjechali z Północnej Afryki ; no dobrze, z Maroka. I co z tego? Przecież mieli swoją godność, prawda? Swoje wartości? Swoją własną wiarę? Ja sam nie jestem specjalnie religijny. Podróżuję w szabat. Ale moi rodzice:  dlaczego kpiliście z ich wierzeń? Dlaczego musieli być dezynfekowani lizolem w porcie w Hajfie”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Jeśli rozproszysz Żydów po całej kuli ziemskiej, zawsze wylądują na czterech łapach i będą płakać nad światem. Ale jeśli znajdą się wszyscy w jednym miejscu, rozszarpią się na kawałki…Otóż to. Nic nie da się z tym zrobić. Mają to we krwi.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Główna barykada to ta, która dzieli Żydów od Izraelczyków. Żydami są ci, którzy chcą żyć w mniejszym lub większym stopniu, w zgodzie z Biblią. Izraelczycy schlebiają na pozór dziedzictwu, ale w rzeczywistości mają ambicję stać się tutaj całkowicie nowym narodem, satelitą zachodniej kultury. Dla wielu Izraelczyków ziemia Izraela jest tylko ,,przypadkiem w biografii”. Tak się składa, że dobrze się im tu żyje, ale gdyby zaoferowano im lepszą pracę za granicą, po prostu spakowaliby się i wyjechali.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Nie wyzwoliliśmy Hebronu, Remalli, czy El-Arish, ani nie zbawiliśmy ich mieszkańców. Podbiliśmy ich i będziemy nimi rządzić tylko do czasu, aż zapewnimy sobie pokój.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „-Załóżmy, że któregoś dnia działa arabskie podbiją cały kraj, aż po morze. I co wtedy? Nie mogę sobie wyobrazić, że zniszczymy Żydów albo wypędzimy ich. To byłoby przestępstwo, zbrodnia wobec ludzkości. A więc co? Zamiast izraelskiego komendanta wojskowego, który wystawi mi nakaz zatrzymania, przyjedzie palestyński komendant wojskowy i wystawi nakaz tobie? Czy mamy po prostu przełożyć starą płytę na drugą stronę? Jeden fakt jest niezaprzeczalny. Naród izraelski już istnieje. Czy jestem z tego powodu szczęśliwy? Czy żałuję tego? To już nie ma znaczenia. Jest naród izraelski, jest naród palestyński i oba muszą jakoś żyć. Współistnieć. Równe sobie.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Każdy chce mieszkać na tej ziemi. Wszyscy Żydzi i Arabowie” Niech Pan napisze, że ta ziemia nie należy ani do Żydów, ani do Arabów. To jest ziemia Boga. Kto ujrzy łaskę w Jego oczach, dostanie Jego ziemię. Tylko Bóg o tym decyduje. A kto czyni zło, zapłaci za to: Bóg pominie go i zapomni o nim.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Marksizm, ateizm, internacjonalizm  i tak dalej. Ale te wartości rozpadły się, wyschły, zostały zniszczone zarówno w tym kraju, jak i na całym świecie.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Kłopot z ,,Izraelczykami” jest taki, że oni nie wierzą w żadną prawdę absolutną. Podobnie jest w kulturze zachodniej, wszystko jest dla was względne, każdy kij ma dwa końce i tak dalej. Skłonni jesteście toczyć wojnę totalną, gdy zagrożony jest wasz wygodny styl życia, wasze osobiste zdobycze materialne lub wolność jednostki.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Syjonizm to nic innego jak krótkotrwała, świecka tendencja historyczna i polityczna, chwilowy epizod, który i tak zostanie pochłonięty i strawiony przez odrodzony ortodoksyjny judaizm.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Myślicie, że Arabowie chcą państwa na Zachodnim Brzegu? Chcą zjeść nas żywcem: oto, czego chcą.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Dzięki wojnom dostaliśmy pomoc amerykańską, łatwe pieniądze i te łatwe pieniądze krążą wszędzie jak jakaś zaraza. Kraj pogrąża się w biedzie, a ludzie rozkoszują się słodkim życiem, hulają na konto przyszłości, naszych dzieci, wnuków i prawnuków! To zbrodnia zaciągać takie długi. Całymi dniami wszyscy tylko kupują i sprzedają, sprzedają i kupują. Udziały! Akcje! Obligacje! Diamenty! Te łatwe pieniądze spowodowały również nadmierne pobłażanie. Wszyscy pozwalają sobie na wszystko: cudzołóstwo, rozwody; rodzą dzieci i wyrzucają je na śmietnik, aby nie przeszkadzały w imprezach i hulankach!”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Chyba nastał czas, abyście zastanowili się nad duchowym wyjałowieniem, na które cierpicie: każda ideologia, która nie zawiera choćby ziarna wiary w absolut, skazana jest na upadek.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Państwo Izrael nie wytrzyma nawet jednego dnia bez znacznej pomocy choćby jednego przyjaznego supermocarstwa – włączając w to odstraszanie wrogiego supermocarstwa. Kto o tym zapomina, igra z ogniem. Taka pomoc z zewnątrz nie jest żadnym luksusem ani też kaprysem jakichś mięczaków, pragnących koniecznie podlizać się nie-Żydom. Pomoc z zewnątrz jest warunkiem koniecznym dla istnienia małego państwa, które ma wielkich i potężnych wrogów.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Może naprawdę jesteśmy muzeum. Mam siedemdziesiąt osiem lat i codziennie o czwartej czy piątej rano idę pracować w polu. Chcę, żeby pan wiedział: o piątej rano to już jest arabski kraj. Na całej szerokości i długości tego kraju Arabowie wstają i pracują, a Żydzi jeszcze głęboko śpią.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Naród Izraela jest rozpieszczony. Lekkomyślny z powodu tego dobrobytu. Niechętny do składania ofiar za zbawienie. Niektórym wszystko się udaje, mają pieniędzy jak lodu, szaleją, a reszta jest biedna, zniechęcona i czuje się wykorzystywana. Dlatego poziom moralności jest niski i nastąpił taki upadek.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Doświadczyliśmy końca ideologii. Jeszcze raz stało się jasne, że gdy brakuje wiary w wartości absolutne, tworzy się próżnia, wypełniana następnie przez materializm i zniszczenie. Kiedy człowiek zaczyna koncentrować się w życiu na szukaniu przyjemności i satysfakcjach materialnych, egoizm i skąpstwo rządzą jednostką i społeczeństwem.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Życie bez pięści, bez zębów i pazurów, w świecie wilków jest zbrodnią gorszą od morderstwa.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Myślę jednak, że szykuje się kolejna wojna.

  Dlaczego?

  Hassan wzrusza ramionami.

  Naif mówi z goryczą:

  - Może zginęło jeszcze za mało ludzi.

  Pytam się, co nastąpi po kolejnej wojnie.

  -Następna wojna- obwieszcza Naif – A po niej jeszcze jedna. Jeszcze sto wojen.

  A pod koniec tych wojen?

  - Może w końcu się zmęczą . Może nie zostanie już ani jeden żołnierz. Może trochę zmądrzeją.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „Proszę więc posłuchać, co miał do powiedzenia Majmonides, jeden z ważniejszych filozofów i lekarzy. Oto, co miał o nas do powiedzenia: ,,Powodem, dla którego straciliśmy nasze królestwo, dla którego zniszczona została świątynia oraz przedłużona diaspora… było to, że nasi przodkowie grzeszyli…oraz, że nie studiowali sztuk wojennych i podboju krajów”.

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"
 • „-Wojna o ziemię Izraela jest walką na śmierć i życie i daleko do jej zakończenia. Po prostu żal mi ludzi, którzy tego nie rozumieją.”

  Amos Oz "Na ziemi Izraela"